Polikistik Over Sendromu Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu, cinsel hormonlardaki dengesizlik sonucunda ortaya çıkan ve yumurtalıkta kalın yumurta dokusu içerisinde normalden fazla seviyede yumurta olması, adet düzensizliği gibi belirtilerle seyreden bir sendromdur. Ergenlik döneminde aktif bir şekilde çalışmaya başlayan hormonal sistemde oluşan sorunlardan dolayı başlangıcı genellikle bu dönemde olan polikistik over sendromu, hemen hemen her kadının karşılaşma ihtimalinin olduğu bir hastalıktır. Çocuk sahibi olma zorluğu, adet düzensizliği ve başka sorunlarla birlikte seyreden polikistik over sendromu, belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de uzmanlar tarafından çoğu zaman genetik ile ilişkilendirilir.

Hastalığın isminde geçen kist kavramı, tehlikeli bulunduğu için birçok kişi tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Polikistik over, kistlerden daha çok bir hormonal bozukluk olup hormonlar ile yumurtalık arasındaki iletişimin zayıflığından kaynaklı olarak yumurtalık içerisindeki yumurtaların gelişememesi durumudur. Bazı polikistik over sendromu belirtileri şunlardır;

* Seyrek ve düzensiz adet kanamaları

* Yüz, göğüs, karın, sırt ve parmak üstü bölgelerinde tüylenme

* Yağlı cilt ve sivilce

* Saç tellerinde incelme ve saç dökülmesi

* Kilo alma

* Seste kalınlaşma

Polikistik Over Sendromu Teşhisi ve Tedavisi

Polikistik over sendromu teşhisi için özel olarak geliştirilmiş bir test bulunmamaktadır. Hastalığın teşhisindeki en etkili yöntem, kan testleri ve vajinal ultrasonografi incelemesidir. Yapılan kan testleri ile hastanın östrojen, testosteron gibi hormonal değerlerini görebilir, ultrasonografi ile de yumurtalık kenarında konumlanmış birkaç milimetre çapındaki küçük yapılar tespit edilerek uygun tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunların yanı sıra fiziksel olarak yapılacak pelvik test muayene ile yumurtalık veya klitoriste herhangi bir iltihaplanma olup olmadığı gözlemlenebilir. Hemen hemen tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis, polikistik over sendromu tedavisi konusunda büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hastanın yüksek tansiyon ve kolesterol, diyabet gibi daha önceden yaşamış olduğu tıbbi sorunlar, hastalığın teşhisi ve tedavisi için büyük ipuçları vermektedir.

Hastanın ihtiyacına göre uygun tedavi yöntemi belirlenir. Adet düzensizliği ve tüylenme şikayeti bulunan hastalarda kullanılan doğum kontrol ilaçları ile yumurtalıklarda üretilen erkeklik hormonu engellenerek etkili bir tedavi sağlanabilir. Bunun yanı sıra diyetisyen kontrolünde yapılan diyetlerle hastaların ideal kilolarına inmeleri hedeflenmektedir. Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sonucunda adet döngüsünde büyük ölçüde bir düzelme sağlanabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Olan Hastalara Tavsiyeler

Hastalığın ileri yaşlarda şeker hastalığı başta olmak üzere bazı hastalıkları tetiklediği bilinmektedir. Bunu önlemek için aşırı kilo alımı konusuna gereken hassasiyet gösterilmeli, aşırı yağlı besinler yerine hazır ve paketli gıda kullanımı arttırılmalı, yüksek lif içeren besinlerin tüketimi sağlanmalı ve düzenli egzersizle kilo artışı kontrol altına alınmalıdır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Engellenmiştir