Vajinismus Nedir?

Vajinismus teriminin birçok tanımı olsa da genel olarak fiziksel hiçbir engel olmamasına rağmen kadının korku ve endişelerinden dolayı istemsiz olarak bacak ve bazen tüm vücut kaslarının kasılması durumudur. Bu durum sonucunda cinsel birleşme istense bile yaşanamaz hale gelir ve ilişkiler olumsuz yönde etkilenebilir. Temelinde sosyo kültürel baskılar, yanlış dini inançlar ve birtakım korkular bulunan vajinismus sorununun nedenleri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu sorunda kasılmalar, tamamen istemsizdir. Cinsel ilişkinin ön sevişme aşamasında hiçbir problem yokken tam cinsel birleşme anında bilinçaltında yer alan korkular nedeniyle kadının vücudunda ve vajen bölgesinde meydana gelen kontrol dışı kasılmalar, ilişkiyi mümkün kılmaz. Bu noktada vajinanın çok küçük olduğu ve bu yüzden ilişkinin başarıyla sonuçlanmaması ya da kızlık zarlarının çok kalın olduğu gibi düşünceler yanlıştır.

Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus nedenlerini yüzde hesabıyla ayırmak gerekirse, %95 psikolojik nedenler %5 yapısal nedenler olarak açıklayabiliriz. Psikolojik nedenler arasında, yetiştirilen çevrede cinsellik ile ilgili yanlış bilgilendirmeler, cinselliğin ayıp, kötü hatta tiksinilmesi gereken bir kavram olarak yansıtılması, ilk cinsel deneyim hakkında anlatılan ve kişinin ilk gece korkusunun temelini oluşturan hikâyeler yer almaktadır. Bununla birlikte yaşanan taciz, tecavüz gibi hem fiziksel hem de psikolojik açıdan büyük hasarlar yaratan olaylar da vajinismus probleminin psikolojik nedenleri arasındadır. Tüm bu nedenlerin yanı sıra vajina, kızlık zarı ve dış genital bölgede yer alan yapısal yani organik nedenler, psikolojik nedenlere kıyasla çok daha az karşılaşılıyor olsa da vajinismusa sebep olabilmektedir.

Tedavisi

Bu sorunla karşılaşmış ve cinsel hayatları olumsuz yönde etkilenmiş hatta cinsel ilişkiye ara vermiş birçok çift olduğunu düşünürsek, bu konuda yapılan bilgilendirmelerin sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Vajinismus tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanından oluşan bir ekip tarafından öncelikli olarak hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. Alınan cevapların ardından jinekolojik bir muayene yapılmalı ve vajinismus sorununda nadiren de olsa görülebilen organik problemler varsa ortadan kaldırılmalıdır. Sonrasında psikolog ve aile danışmanı eşliğinde hastalığa neden olan psikolojik nedenler tespit edilerek tedavisi yapılır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Engellenmiştir