Giyilebilir Teknoloji Ürünü Akıllı Deri

Japon araştırmacılar, kullanıcıların kalp ritmini ölçebilen ve gösterebilen esnek, ultra ince bir akıllı deri geliştirdiler. Giyilebilir teknolojinin en zor tasarımsal özellikleri arasındaki ultra ince yapı, ürünü ciltten neredeyse ayırt edilemez hale getiriyor. Her geçen gün ilerlemekte olan giyilebilir teknoloji alanı, bu hedefe gittikçe daha çok yaklaşıyor. Tokyo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Takao Someya, yerleşik elektrot sensörleri ile kalp ritmini ölçebilen, kablosuz iletişim kurabilen ve aynı zamanda ultra ince formuyla nefes alabilen akıllı deriyi geçtiğimiz aylarda tanıttı.

Kullanıcının kalp atışıyla ilgili bilgileri kaydedip, elde ettiği verileri direkt olarak bir akıllı telefona, harici bir depolama cihazına hatta bulut ortamına aktarabilen akıllı deri, aynı zamanda esnekliğiyle dikkat çekiyor. 16 x 24 boyutundaki mikro LED dizisinin kauçuk bir levhaya elastik kablolar ile bağlanmasıyla oluşan akıllı deri, kendi uzunluğunun yüzde 45’ine kadar uzayabiliyor. Geliştiricisi olan Profesör Someya, ince ve yumuşak formu nedeniyle oldukça esnek bir yapıda olmasının yanı sıra kolayca deforme olabileceğini de yaptığı bir basın açıklamasında belirtti.

Öte yandan insan cildinin hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda, piyasada birçok benzeri bulunan diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinin meydana getirdiği tahriş sorununun, geliştirdiği akıllı derinin hafif, sıkı, ultra ince, nefes alabilen ve zehir içermeyen yapısı itibariyle ortadan kaldırıldığını belirten Someya, uzun vadeli kullanımı da garanti ediyor. 20 katılımcı üzerinde bir hafta boyunca test edilen ürün, kullanımın sonrasında uzman dermatologlar tarafından yapılan inceleme sonucunda hiçbir tahriş, iltihap ve benzeri problem olmadan testi başarıyla geçti.

Akıllı deri, diğer giyilebilir teknoloji ürünlerinden çok daha farklı bir özellik vadetmese de kullanım kolaylığı mevcut teknolojilerden ayıran özelliklerinden yalnız bir tanesi. Özellikle sağlık verilerinin sürekli olarak takip altında tutulması gereken hastalar için, verilerin doğrudan doktora aktarılabilmesi özelliği oldukça büyük fayda sağlayacak. Sınırlı hareket kabiliyeti olan hastalar için, doğru ve gerçek zamanlı uzaktan izleme özelliği de hayati önem taşımakta. Yarı iletken teknolojileri geliştikçe, bu ve benzeri teknolojiler hayatımızda daha çok yer almaya başlayacak gibi görünüyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Engellenmiştir